KAS YRA AUTOMOBILIO GARSO SISTEMA? 

Automobilio garso sistema tai visų automobilio audio komponentų visuma, skirta garso įrašams klausytis. Dažniausiai automobilių garso sistemas sudaro automagnetola, garsiakalbių rinkinys, stiprintuvas, bei kiti papildomi įrenginiai. Norint pagerinti muzikos kokybę automobilyje, nevisada būtina įsigyti visą au...

KAS YRA AUTOMOBILIO GARSO SISTEMA? 

Automobilio garso sistema tai visų automobilio audio komponentų visuma, skirta garso įrašams klausytis. Dažniausiai automobilių garso sistemas sudaro automagnetola, garsiakalbių rinkinys, stiprintuvas, bei kiti papildomi įrenginiai. Norint pagerinti muzikos kokybę automobilyje, nevisada būtina įsigyti visą audio sistemą, kartais užtenka pakeisti tam tikrus jos komonentus. Be to, verta paminėti, kad garso kokybę gali pagerinti ir vibracijas, bei garsą slopinančios medžiagos, todėl perkant garso sistemą ar jos komponentus verta į atkreipti dėmesį į garso izoliacijos lygį automobilyje.

AUTOMAGNETOLA

AutomagnetolaAutomagnetola tai vienas iš pagrindinių automobilių garso sistemos komponentų, kurio paskirtis groti garso įrašus.Šiuolaikinės automagnetolos gali turėti daugybę įvairiausių funkcijų: CD/DVD diskų nuskaitymą, USB laikmenų nuskaitymą, Bluetooth jungies palaikymą, AUX jungties palaikymą, įvairių audio ir/arba video failų palaikymą, radijo imtuvą, televizijos imtuvą, navigacija, skirtinga ekvalaizerių kiekį, distancinį valdymą ir dar daugiau. Renkantis automagnetolą apart jos turimų funkcijų vertėtų atkreipti dėmesį ir į jos linijinių išėjimų skaičių. Tai pat svarbu žinoti kokio dydžio magnetola jums reikalinga. Paprastai automagnetolos suskirstytos pagal dydžio standartą - 'DIN'. Iš esmės, egzistuoja du pagrindiniai dydžiai: 1DIN ir 2DIN. Kaip bebūtų, keičiant automagnetolą iš gamyklinės ar į kitą dydį galima nusipirkti reikiamo dydžio rėmelį kuris bus pritaikyas jūsų autmoobilio modeliui.

GARSIAKALBIAI

Garsiakalbiai skirstomi į koaksalinius, komponentinius arba subus.Garsiakalbiai tai vienas iš pagrindinių automobilio garso sistemos komponentų skleindžiančių garsą. Paprastai garsiakalbiai yra skirtomi į komponentius, koaksalinius ir subus. Kiekvienas garsiakalbio tipas turi tam tikrų savitų ypatybių.

Komponentiniai garsiakalbiai tai tarpusavyje derinčiu garsiakalbių rinkinys, kuriame kiekvienas garsiakalbis yra atskira dalis. Paprastai komponentinius garsiakalbius sudaro auktšto dažnio garsiakalbis - tviteris (angl. tweeter), vidutinių dažnių garsiakalbis (angl. midrange) ir žemų dažnių garsiakalbis (angl. lowrange). Lyginant su koaksaliniais, komponentinių garsiakalbių garso kokybė yra daug geresnė, kadangi komponrntinių garsiakalbių komplekte kiekvienas garsiakalbis yra suderintas taip, kad palaikytų savo dažnių juostą ir derėtų tarpusavyje su kitais komplektuojamais garsiakalbiais. Vis dėlto, pagrindinis šių garsiakalbių trūkumai yra palygint aukšta kaina ir montavimo sudetingumas, kadangi jiems yra rekomenduojamas signalo skirstytuvas (angl. crossover) kuris veikia kaip garsiakalbio apsauga skirstanti gaunamą signalą iš stiprintuvo į atskirus, tam tikrą dažnių diapozoną turinčius, garsiakalbius. Komponentinius garsiakalbius galima jungti ir be skirstytuvo, tačiau tada yra rizika, kad garsiakalbiai sudegs.

Koaksaliniai garsiakalbiai tai ant žemo-vidutinio dažnio garsiakalbio sumontuotas aukšto dažnio garsiakalbis. Šie garsiakalbiai būna dviejų arba trijų juostų. Dviejų juostų garsiakalbius sudaro žemų dažnių juosta (angl. bass band) ir aukštų dažnių juosta (angl. treble band). Trijų juostų garsiakalbiuose atsiranda trečioji juosta apimanti viduriniųjų dažnių diapozoną (ang. mid band). Koaksalinių garsiakalbių skambėjimo kokybė yra prastesnė, nei komponentinių, tačiau jų kaina tai pat žemesnė, o montavimas - paprastesnis. Koaksaliniams garsiakalbiams nereikalingas signalo skirstytuvas paskirstantis signalą iš stiprintuvo, kadangi signalas perduodamas į vieną koaksalinį garsiakalbį.

Subas - labai žemų dažnių garsiakalbis"Subas" (angl. subwoofer) arba labai žemų dažnių kolonėlė tai yra garsiakalbis galintis atkurti labai žemo dažnio garsus. Įsigijant subą svarbu žinoti, kad šiam garsiakalbiui yra reikalingas stiprintuvas atitinkantis garsiakalbio technines specifikacijas iš kurių svarbiausias yra RMS galia, nurodanti galios kiekį kuris yra reikalingas garsiakalbiui veikti ir jautrumas, nurodantis galios kiekį kuris reikalingas tam tikram garso lygiui.Tai pat reikia turėti omenyje ir kokio dydžio 'subas' jums reikalingas, bei kur jis bus montuojamas. Garsiakalbio dydis įtakoja atkuriamų dažnių diapozoną. Populiariausia montavimo vieta - bagažinė.

STIPRINTUVAS

Stiprintuvas tai garso sistemos širdis.Stiprintuvas paima signalą iš automagnetolos, jį sustipriną ir perduoda garsiakalbiams. Šitokiu būdų pagyviną visą audio sistema, garsas tampa aiškesnis, dėtalesnis, bei švaresnis. Stiprintuvai yra skirtomi į klases A, B, A/B, D ir pan. Kiekviena klasė turi tam tikrų techninių bruožų. A klasės stiprintuvai pasižymi švariu garsu, tikslumu ir mažu garso iškraipymu, tačiau jie yra gana dideli ir skleidžia nemažai šilumos. B klasės stiprintuvai sukuria mažau šilmos, bet turi ir prastesnę garso kokybę. A/B klasės stiprintuvai yra hibridinis A ir B stiprintuvu variantas, todėl jie turi savybe sumažinti elektro srovės kiekį kai nėra signalo, tačiau palyginus su B klasės stiprintuvais turi gan didelius iškraipymus. D klasės stiprintuvai yra patys efektiškiausi, kadangi jų garso iškraipymai egzistuoja tik labai aukštuose dažniuose, kurių žmogaus klausa iš esmės negirdi. Be to, esamus iškraipymus galima sureguliuoti panaudojant tam tikrus garso filtrus. Stiprintuvai tai pat išsiskiria ir kanalų skaičiumi, kurį reikia derinti prie turimų garsiakalbių. Renkantis stiprintuvą būtina atkreipti dėmesį ir stiprintuvo galią, kuri turi būti suderinta su kitais garso sistemos komponentais.

Daugiau